TDK Corporation VLCF5028T-4R7N1R5-2
VLCF5028T-4R7N1R5-2 picture photo
Mfg. Part Number
VLCF5028T-4R7N1R5-2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 1.58A 43 MOHM
Datasheet Download
VLCF5028T-4R7N1R5-2.pdf
Availability of VLCF5028T-4R7N1R5-2
QUANTITY
VLCF5028T-4R7N1R5-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLCF5028T-4R7N1R5-2
Internal Part NumberEIS-VLCF5028T-4R7N1R5-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLCF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±30%
Current Rating1.58A
Current - Saturation1.58A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)43 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLCF5028T-4R7N1R5-2
Related LinksVLCF5028T, VLCF5028T-4R7N1R5-2 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLCF5028T-4R7N1R5-2 Details Description
Related parts for VLCF5028T-4R7N1R5-2
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4929MM datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .2W 90DB 50MM datasheet.pdf
DOOR CLAMPING HARDWARE STEEL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 80W datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 6.34A 17 MOHM TH datasheet.pdf
9P THERMOPLASTIC METALLIZED HOOD datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 28POS SMD GOLD datasheet.pdf