CUI Inc. VLED15-230-1500
VLED15-230-1500 picture photo
Mfg. Part Number
VLED15-230-1500
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 5-10V 1.5A
Datasheet Download
VLED15-230-1500.pdf
Availability of VLED15-230-1500
QUANTITY
VLED15-230-1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLED15-230-1500
Internal Part NumberEIS-VLED15-230-1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVLED15 AC-DC LED Power Supply
RoHS InformationVLED15 Series Cert of Compliance
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelVLED15-230-1500
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesVLED15
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)176VAC
Voltage - Input (Max)265VAC
Voltage - Output5 ~ 10 V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)15W
Voltage - Isolation-
DimmingELV, Triac
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Ratings-
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Efficiency-
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.21" L x 2.21" W x 1.10" H (81.0mm x 56.0mm x 27.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, ENEC, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLED15-230-1500
Related LinksVLED15-, VLED15-230-1500 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VLED15-230-1500 Details Description
Related parts for VLED15-230-1500
SWITCH DIP PIANO 4POS PCB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SDIP datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SSMINI5 datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 5.84MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 500MW 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V Y5U 1812 datasheet.pdf
BLZ 5.00/04/270F SN BK datasheet.pdf
RES 100 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 250VAC RADIAL datasheet.pdf