TDK Corporation VLF12060T-151M1R6
VLF12060T-151M1R6 picture photo
Mfg. Part Number
VLF12060T-151M1R6
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.6A 215 MOHM
Datasheet Download
VLF12060T-151M1R6.pdf
Availability of VLF12060T-151M1R6
QUANTITY
VLF12060T-151M1R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF12060T-151M1R6
Internal Part NumberEIS-VLF12060T-151M1R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)215 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.472" L x 0.461" W (12.00mm x 11.70mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)