TDK Corporation VLF252010MT-1R0N
VLF252010MT-1R0N picture photo
Mfg. Part Number
VLF252010MT-1R0N
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 2.25A 59 MOHM SMD
Datasheet Download
VLF252010MT-1R0N.pdf
Availability of VLF252010MT-1R0N
QUANTITY
VLF252010MT-1R0N Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF252010MT-1R0N
Internal Part NumberEIS-VLF252010MT-1R0N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLF-M Series Low-Profile Power Inductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF-M
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±30%
Current Rating2.25A
Current - Saturation1.27A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)59 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF252010MT-1R0N
Related LinksVLF25201, VLF252010MT-1R0N Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF252010MT-1R0N Details Description
Related parts for VLF252010MT-1R0N
OPTION CARD OUTPUT K3HB 2RELAY datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PLL PROG 16SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 4A 15V datasheet.pdf