TDK Corporation VLF252010MT-1R5N
VLF252010MT-1R5N picture photo
Mfg. Part Number
VLF252010MT-1R5N
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.83A 90 MOHM
Datasheet Download
VLF252010MT-1R5N.pdf
Availability of VLF252010MT-1R5N
QUANTITY
VLF252010MT-1R5N Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF252010MT-1R5N
Internal Part NumberEIS-VLF252010MT-1R5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLF-M Series Low-Profile Power Inductor
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF-M
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating1.83A
Current - Saturation990mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF252010MT-1R5N
Related LinksVLF25201, VLF252010MT-1R5N Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF252010MT-1R5N Details Description
Related parts for VLF252010MT-1R5N
DEKAFIX FWZ 6.5 MKD 1-10 50/CD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1A 10W datasheet.pdf
LSF-SMT 3.50/10/135 1.5 BK datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf