TDK Corporation VLF252015MT-1R5N
VLF252015MT-1R5N picture photo
Mfg. Part Number
VLF252015MT-1R5N
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 2.58A 39 MOHM
Datasheet Download
VLF252015MT-1R5N.pdf
Availability of VLF252015MT-1R5N
QUANTITY
VLF252015MT-1R5N Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF252015MT-1R5N
Internal Part NumberEIS-VLF252015MT-1R5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLF-M Series Low-Profile Power Inductor
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF-M
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating2.58A
Current - Saturation1.02A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)39 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF252015MT-1R5N
Related LinksVLF25201, VLF252015MT-1R5N Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF252015MT-1R5N Details Description
Related parts for VLF252015MT-1R5N
IC HI-SIDE SW CNTRLR DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC ETHERNET SWITCH 5PORT 128PQFP datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
MICRO 37C S 6" RBW JACKP datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf