TDK Corporation VLF3010AT-4R7MR70
VLF3010AT-4R7MR70 picture photo
Mfg. Part Number
VLF3010AT-4R7MR70
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 700MA 280 MOHM
Datasheet Download
VLF3010AT-4R7MR70.pdf
Availability of VLF3010AT-4R7MR70
QUANTITY
VLF3010AT-4R7MR70 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF3010AT-4R7MR70
Internal Part NumberEIS-VLF3010AT-4R7MR70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation700mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.110" L x 0.102" W (2.80mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF3010AT-4R7MR70
Related LinksVLF3010A, VLF3010AT-4R7MR70 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF3010AT-4R7MR70 Details Description
Related parts for VLF3010AT-4R7MR70
CONN RECPT 4POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HANDLE ECLIPSE 24" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT AUTOMOTIVE 144LQFP datasheet.pdf
BLOCK SPADE AVIKRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS 2.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 5% 1W 0612 datasheet.pdf