TDK Corporation VLF4012AT-1R5M1R6
VLF4012AT-1R5M1R6 picture photo
Mfg. Part Number
VLF4012AT-1R5M1R6
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.6A 79 MOHM SMD
Datasheet Download
VLF4012AT-1R5M1R6.pdf
Availability of VLF4012AT-1R5M1R6
QUANTITY
VLF4012AT-1R5M1R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF4012AT-1R5M1R6
Internal Part NumberEIS-VLF4012AT-1R5M1R6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSMD Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)79 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF4012AT-1R5M1R6
Related LinksVLF4012A, VLF4012AT-1R5M1R6 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF4012AT-1R5M1R6 Details Description
Related parts for VLF4012AT-1R5M1R6
TRANS NPN 10V 4A E-LINE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
PROTECTIVE PLUG W/SURGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf