TDK Corporation VLF4014AT-100MR90
VLF4014AT-100MR90 picture photo
Mfg. Part Number
VLF4014AT-100MR90
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 900MA 260 MOHM
Datasheet Download
VLF4014AT-100MR90.pdf
Availability of VLF4014AT-100MR90
QUANTITY
VLF4014AT-100MR90 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF4014AT-100MR90
Internal Part NumberEIS-VLF4014AT-100MR90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF4014AT-100MR90
Related LinksVLF4014A, VLF4014AT-100MR90 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF4014AT-100MR90 Details Description
Related parts for VLF4014AT-100MR90
CONN FLEXA COUNTERNUT CPC 17 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.4V SNT-4A datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH DARLNG 16-CDIP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
MINI BLOCK SEAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 83CRI 24SMD datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf