TDK Corporation VLF4014AT-100MR90
VLF4014AT-100MR90 picture photo
Mfg. Part Number
VLF4014AT-100MR90
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 900MA 260 MOHM
Datasheet Download
VLF4014AT-100MR90.pdf
Availability of VLF4014AT-100MR90
QUANTITY
VLF4014AT-100MR90 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF4014AT-100MR90
Internal Part NumberEIS-VLF4014AT-100MR90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)260 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.146" L x 0.138" W (3.70mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF4014AT-100MR90
Related LinksVLF4014A, VLF4014AT-100MR90 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF4014AT-100MR90 Details Description
Related parts for VLF4014AT-100MR90
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA TIN datasheet.pdf
NOISE REDUCTION 5/8" BLACK 100' datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.68K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 8.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
RESONATOR CER 50.00MHZ W/CAP SMD datasheet.pdf