TDK Corporation VLF4014ST-6R8M1R2
VLF4014ST-6R8M1R2 picture photo
Mfg. Part Number
VLF4014ST-6R8M1R2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 190 MOHM
Datasheet Download
VLF4014ST-6R8M1R2.pdf
Availability of VLF4014ST-6R8M1R2
QUANTITY
VLF4014ST-6R8M1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF4014ST-6R8M1R2
Internal Part NumberEIS-VLF4014ST-6R8M1R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.150" L x 0.142" W (3.80mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF4014ST-6R8M1R2
Related LinksVLF4014S, VLF4014ST-6R8M1R2 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF4014ST-6R8M1R2 Details Description
Related parts for VLF4014ST-6R8M1R2
IC ENCORE MCU FLASH 32K 44PLCC datasheet.pdf
MODEM RF 900MHZ USB 9600 W/ACC datasheet.pdf
IC LOAD SHARE CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN FPC 48POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
350 TB SOC CLOSE RA THR datasheet.pdf
HDM 8SAPR090F110F K datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf