TDK Corporation VLF4014ST-6R8M1R2
VLF4014ST-6R8M1R2 picture photo
Mfg. Part Number
VLF4014ST-6R8M1R2
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 1.2A 190 MOHM
Datasheet Download
VLF4014ST-6R8M1R2.pdf
Availability of VLF4014ST-6R8M1R2
QUANTITY
VLF4014ST-6R8M1R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLF4014ST-6R8M1R2
Internal Part NumberEIS-VLF4014ST-6R8M1R2
FamilyFixed Inductors
SeriesVLF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.150" L x 0.142" W (3.80mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLF4014ST-6R8M1R2
Related LinksVLF4014S, VLF4014ST-6R8M1R2 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLF4014ST-6R8M1R2 Details Description
Related parts for VLF4014ST-6R8M1R2
CONN RCPT .100" 7POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf