TDK Corporation VLM10555T-2R5M8R0-2H
VLM10555T-2R5M8R0-2H picture photo
Mfg. Part Number
VLM10555T-2R5M8R0-2H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.5UH 8A 7.71 MOHM SMD
Datasheet Download
VLM10555T-2R5M8R0-2H.pdf
Availability of VLM10555T-2R5M8R0-2H
QUANTITY
VLM10555T-2R5M8R0-2H Order Process
Ship out your order
Specifications of VLM10555T-2R5M8R0-2H
Internal Part NumberEIS-VLM10555T-2R5M8R0-2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, VLM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.5µH
Tolerance±20%
Current Rating8A
Current - Saturation15A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)7.71 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLM10555T-2R5M8R0-2H
Related LinksVLM10555T-, VLM10555T-2R5M8R0-2H Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLM10555T-2R5M8R0-2H Details Description
Related parts for VLM10555T-2R5M8R0-2H
TERM BLOCK PCB 2POS 6.35MM GREEN datasheet.pdf
IC SRAM 1KBIT 100NS 5SIP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 610MA 230 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 6W datasheet.pdf
30+30 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN HDR 40PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
PHASE SHIFTER 4-BIT 8.0-12.0GHZ datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf