TDK Corporation VLM10555T-R56M120-3
VLM10555T-R56M120-3 picture photo
Mfg. Part Number
VLM10555T-R56M120-3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 12A 2.5 MOHM SMD
Datasheet Download
VLM10555T-R56M120-3.pdf
Availability of VLM10555T-R56M120-3
QUANTITY
VLM10555T-R56M120-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLM10555T-R56M120-3
Internal Part NumberEIS-VLM10555T-R56M120-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLM
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation34A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLM10555T-R56M120-3
Related LinksVLM10555T, VLM10555T-R56M120-3 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLM10555T-R56M120-3 Details Description
Related parts for VLM10555T-R56M120-3
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MCU 8BIT 256K FLASH 40MHZ 52TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE SPT-2 PLUG TO OUTLET datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 128MA 7.5 OHM datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 3X2 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAM TERMINAL FEED datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf