TDK Corporation VLM10555T-R56M120-3H
VLM10555T-R56M120-3H picture photo
Mfg. Part Number
VLM10555T-R56M120-3H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560NH 12A 2.5 MOHM SMD
Datasheet Download
VLM10555T-R56M120-3H.pdf
Availability of VLM10555T-R56M120-3H
QUANTITY
VLM10555T-R56M120-3H Order Process
Ship out your order
Specifications of VLM10555T-R56M120-3H
Internal Part NumberEIS-VLM10555T-R56M120-3H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, VLM
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560nH
Tolerance±20%
Current Rating12A
Current - Saturation34A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.5 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLM10555T-R56M120-3H
Related LinksVLM10555T-, VLM10555T-R56M120-3H Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLM10555T-R56M120-3H Details Description
Related parts for VLM10555T-R56M120-3H
REG SW -5.2V 1A VERT datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
TAPE DUCT VINYL 2" X 50YD GRAY datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 36POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf