Vishay Semiconductor/Opto Division VLMO3000-GS18
VLMO3000-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
VLMO3000-GS18
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED ORANGE CLEAR 2SMD
Datasheet Download
VLMO3000-GS18.pdf
Availability of VLMO3000-GS18
QUANTITY
VLMO3000-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMO3000-GS18
Internal Part NumberEIS-VLMO3000-GS18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginOMV-765-2014 Rev. 0 17/Jul/2014
Standard Package8,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesVLM.3
PackagingTape & Reel (TR)
ColorOrange
Lens Color-
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating5.6mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.8V
Current - Test2mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant605nm
Wavelength - Peak610nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLMO3000-GS18
Related LinksVLMO30, VLMO3000-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLMO3000-GS18 Details Description
Related parts for VLMO3000-GS18
MOSFET N-CH 100V 8.4A TO-252AA datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
IC LEVEL TRANS LL 6-UDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf