Vishay Semiconductor/Opto Division VLMO33R2U2-GS08
VLMO33R2U2-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLMO33R2U2-GS08
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED ORANGE 2SMD
Datasheet Download
VLMO33R2U2-GS08.pdf
Availability of VLMO33R2U2-GS08
QUANTITY
VLMO33R2U2-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMO33R2U2-GS08
Internal Part NumberEIS-VLMO33R2U2-GS08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginOMV-765-2014 Rev. 0 17/Jul/2014
Standard Package1,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesVLM.33
PackagingTape & Reel (TR)
ColorOrange
Lens Color-
Lens Transparency-
Millicandela Rating425mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test30mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant605nm
Wavelength - Peak611nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLMO33R2U2-GS08
Related LinksVLMO33R, VLMO33R2U2-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLMO33R2U2-GS08 Details Description
Related parts for VLMO33R2U2-GS08
FIXED IND 3.3UH 300MA SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W SNGL 12V 12V PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A TO92-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.2V 6UTDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
PHOTO RECEPT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
470UF 63V 12,5X20 datasheet.pdf