Vishay Semiconductor/Opto Division VLMO33T1U2-GS18
VLMO33T1U2-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
VLMO33T1U2-GS18
Brief Description
LED ORANGE 2SMD
Datasheet Download
VLMO33T1U2-GS18.pdf
Availability of VLMO33T1U2-GS18
QUANTITY
VLMO33T1U2-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMO33T1U2-GS18
Internal Part NumberEIS-VLMO33T1U2-GS18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginOMV-765-2014 Rev. 0 17/Jul/2014
Standard Package8,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesVLM.33
PackagingTape & Reel (TR)
ColorOrange
Lens Color-
Lens Transparency-
Millicandela Rating495mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test30mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant605nm
Wavelength - Peak611nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLMO33T1U2-GS18
Related LinksVLMO33T, VLMO33T1U2-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLMO33T1U2-GS18 Details Description
Related parts for VLMO33T1U2-GS18
BOX END PANEL BLK A42 9V SERIES datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 37.496K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
Connector Header 100 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf