Vishay Semiconductor/Opto Division VLMPG30E1F2-GS08
VLMPG30E1F2-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLMPG30E1F2-GS08
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD
Datasheet Download
VLMPG30E1F2-GS08.pdf
Availability of VLMPG30E1F2-GS08
QUANTITY
VLMPG30E1F2-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMPG30E1F2-GS08
Internal Part NumberEIS-VLMPG30E1F2-GS08
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginOMV-765-2014 Rev. 0 17/Jul/2014
Standard Package1,500
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesVLM.3
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens Color-
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating1.3mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.9V
Current - Test2mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant560nm
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLMPG30E1F2-GS08
Related LinksVLMPG30E, VLMPG30E1F2-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLMPG30E1F2-GS08 Details Description
Related parts for VLMPG30E1F2-GS08
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.47A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
WLAN ANTENNA EMB 802.11 A/B/G/N datasheet.pdf
WIRE WW 30AWG PVDF YELLOW 75' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
K-KABEL 1XPOF + 2XF-SMA, 2M datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf