| Internal Part Number | EIS-VLMS3000-GS08 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | OMV-765-2014 Rev. 0 17/Jul/2014 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | VLM.3 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | Red | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 2.8mcd | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 2.40mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 1.8V | |
| Current - Test | 2mA | |
| Viewing Angle | 120° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 630nm | |
| Wavelength - Peak | 635nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead | |
| Supplier Device Package | 2-PLCC | |
| Size / Dimension | 3.00mm L x 2.80mm W | |
| Height (Max) | 1.85mm | |