Vishay Semiconductor/Opto Division VLMY3001-GS18
VLMY3001-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
VLMY3001-GS18
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Datasheet Download
VLMY3001-GS18.pdf
Availability of VLMY3001-GS18
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VLMY3001-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLMY3001-GS18
Internal Part NumberEIS-VLMY3001-GS18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesVLM.3
PackagingTape & Reel (TR)
ColorYellow
Lens Color-
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating13mcd
Lens Style/SizeRound with Flat Top, 2.40mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.8V
Current - Test2mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant588nm
Wavelength - Peak585nm
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension3.00mm L x 2.80mm W
Height (Max)1.85mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLMY3001-GS18
Related LinksVLMY30, VLMY3001-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
VLMY3001-GS18 Details Description
Related parts for VLMY3001-GS18
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
XCEDE 3W 2PVH 4COL datasheet.pdf