TDK Corporation VLS2012ET-6R8M
VLS2012ET-6R8M picture photo
Mfg. Part Number
VLS2012ET-6R8M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 570MA 498 MOHM
Datasheet Download
VLS2012ET-6R8M.pdf
Availability of VLS2012ET-6R8M
QUANTITY
VLS2012ET-6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS2012ET-6R8M
Internal Part NumberEIS-VLS2012ET-6R8M
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating570mA
Current - Saturation570mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)498 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS2012ET-6R8M
Related LinksVLS2012, VLS2012ET-6R8M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS2012ET-6R8M Details Description
Related parts for VLS2012ET-6R8M
TRANS PNP 60V 0.7A SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IGBT 3000V 37A 300W ISOPLUSI4 datasheet.pdf
RES 75 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf