TDK Corporation VLS201610CX-3R3M
VLS201610CX-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
VLS201610CX-3R3M
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.2A 253 MOHM
Datasheet Download
VLS201610CX-3R3M.pdf
Availability of VLS201610CX-3R3M
QUANTITY
VLS201610CX-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS201610CX-3R3M
Internal Part NumberEIS-VLS201610CX-3R3M
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-CX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.01A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)253 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package2016
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS201610CX-3R3M
Related LinksVLS20161, VLS201610CX-3R3M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS201610CX-3R3M Details Description
Related parts for VLS201610CX-3R3M
FIXED IND 4.7NH 300MA 240 MOHM datasheet.pdf
IC MPU MPC52XX 400MHZ 272BGA datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 10A .187QC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 1.75A STRAP datasheet.pdf
LAMP INCAN PNL MNT T3 1/4 CLEAR datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
23+23 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf