TDK Corporation VLS201610ET-1R5N-CA
VLS201610ET-1R5N-CA picture photo
Mfg. Part Number
VLS201610ET-1R5N-CA
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 1.15A 181 MOHM
Datasheet Download
VLS201610ET-1R5N-CA.pdf
Availability of VLS201610ET-1R5N-CA
QUANTITY
VLS201610ET-1R5N-CA Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS201610ET-1R5N-CA
Internal Part NumberEIS-VLS201610ET-1R5N-CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-E-CA Series Automotive Low-Profile Power Inductor
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-E-CA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance1.5µH
Tolerance±30%
Current Rating1.15A
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)181 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS201610ET-1R5N-CA
Related LinksVLS201610, VLS201610ET-1R5N-CA Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS201610ET-1R5N-CA Details Description
Related parts for VLS201610ET-1R5N-CA
IC DUAL DIFF COMP 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
CURRENT LIMITER 675A 32V FAST datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL CLEAVER FOR PRETERM FO CONT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf