TDK Corporation VLS201612CX-150M
VLS201612CX-150M picture photo
Mfg. Part Number
VLS201612CX-150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 590MA 913 MOHM
Datasheet Download
VLS201612CX-150M.pdf
Availability of VLS201612CX-150M
QUANTITY
VLS201612CX-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS201612CX-150M
Internal Part NumberEIS-VLS201612CX-150M
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating590mA
Current - Saturation490mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)913 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS201612CX-150M
Related LinksVLS20161, VLS201612CX-150M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS201612CX-150M Details Description
Related parts for VLS201612CX-150M
CONN RECEPT 60POS 1.27MM STR SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 600NH 16A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4000K 2SMD datasheet.pdf
C-201-76XT RING INSULKRMP TAPE datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.030" datasheet.pdf
TV 6C 6#20 SKT RECP datasheet.pdf
8200UF 40V 30X30MM 85C 5000H datasheet.pdf