TDK Corporation VLS201612HBX-1R0M-1
VLS201612HBX-1R0M-1 picture photo
Mfg. Part Number
VLS201612HBX-1R0M-1
Brief Description
FIXED IND 1UH 2.7A 72 MOHM SMD
Datasheet Download
VLS201612HBX-1R0M-1.pdf
Availability of VLS201612HBX-1R0M-1
QUANTITY
VLS201612HBX-1R0M-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS201612HBX-1R0M-1
Internal Part NumberEIS-VLS201612HBX-1R0M-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-HBX-1 Series Power Inductors
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-HBX-1
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating2.7A
Current - Saturation2.42A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)72 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS201612HBX-1R0M-1
Related LinksVLS201612, VLS201612HBX-1R0M-1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS201612HBX-1R0M-1 Details Description
Related parts for VLS201612HBX-1R0M-1
RES 45.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
TXRX 5V RS422/485 DIFF BUS 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
COLLET FFA.3E. - 6.5MM DIA datasheet.pdf