TDK Corporation VLS252010HBX-3R3M-1
VLS252010HBX-3R3M-1 picture photo
Mfg. Part Number
VLS252010HBX-3R3M-1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.6A 178 MOHM
Datasheet Download
VLS252010HBX-3R3M-1.pdf
Availability of VLS252010HBX-3R3M-1
QUANTITY
VLS252010HBX-3R3M-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252010HBX-3R3M-1
Internal Part NumberEIS-VLS252010HBX-3R3M-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-HBX-1 Series Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-HBX-1
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation1.26A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)178 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252010HBX-3R3M-1
Related LinksVLS252010, VLS252010HBX-3R3M-1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252010HBX-3R3M-1 Details Description
Related parts for VLS252010HBX-3R3M-1
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
IC DAC OCTAL SER 8BIT R/R 24SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV 24BIT MICRPWR 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf