TDK Corporation VLS252010T-100M
VLS252010T-100M picture photo
Mfg. Part Number
VLS252010T-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 520MA 854 MOHM
Datasheet Download
VLS252010T-100M.pdf
Availability of VLS252010T-100M
QUANTITY
VLS252010T-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252010T-100M
Internal Part NumberEIS-VLS252010T-100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating520mA
Current - Saturation590mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)854 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252010T-100M
Related LinksVLS2520, VLS252010T-100M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252010T-100M Details Description
Related parts for VLS252010T-100M
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 360 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 15V OUT datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT-DB 15A QC datasheet.pdf
CO2 MODULE 2000PPM W/GAS PORTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RING TERM #4 UN-INSUL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
MICRO 9C P 6" YEL JACKS NI datasheet.pdf