TDK Corporation VLS252012ET-2R2M
VLS252012ET-2R2M picture photo
Mfg. Part Number
VLS252012ET-2R2M
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.3A 154 MOHM
Datasheet Download
VLS252012ET-2R2M.pdf
Availability of VLS252012ET-2R2M
QUANTITY
VLS252012ET-2R2M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252012ET-2R2M
Internal Part NumberEIS-VLS252012ET-2R2M
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation1.55A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)154 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252012ET-2R2M
Related LinksVLS25201, VLS252012ET-2R2M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252012ET-2R2M Details Description
Related parts for VLS252012ET-2R2M
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEAT SINK SFP DWDM 6.5MM TALL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PROX SQ 1.6MM FRONT PNP-NO ALT datasheet.pdf
CAP CER 5PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC RECEIVER DTMF 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf