TDK Corporation VLS252012HBX-2R2M-1
VLS252012HBX-2R2M-1 picture photo
Mfg. Part Number
VLS252012HBX-2R2M-1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.3A 102 MOHM
Datasheet Download
VLS252012HBX-2R2M-1.pdf
Availability of VLS252012HBX-2R2M-1
QUANTITY
VLS252012HBX-2R2M-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS252012HBX-2R2M-1
Internal Part NumberEIS-VLS252012HBX-2R2M-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS-HBX-1 Series Power Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-HBX-1
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.3A
Current - Saturation2.04A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)102 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS252012HBX-2R2M-1
Related LinksVLS252012, VLS252012HBX-2R2M-1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS252012HBX-2R2M-1 Details Description
Related parts for VLS252012HBX-2R2M-1
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 5.5GHZ WIFI datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTRLR -48V 16-SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 392 I/O 676FBGA datasheet.pdf
WR-WTB 2.00MM TERM HOUSING 5PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 12POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 12" 2S CRS datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 14POS GOLD datasheet.pdf