TDK Corporation VLS3010T-3R3M1R1
VLS3010T-3R3M1R1 picture photo
Mfg. Part Number
VLS3010T-3R3M1R1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.1A 156 MOHM
Datasheet Download
VLS3010T-3R3M1R1.pdf
Availability of VLS3010T-3R3M1R1
QUANTITY
VLS3010T-3R3M1R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS3010T-3R3M1R1
Internal Part NumberEIS-VLS3010T-3R3M1R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.1A
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)156 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS3010T-3R3M1R1
Related LinksVLS3010T, VLS3010T-3R3M1R1 Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS3010T-3R3M1R1 Details Description
Related parts for VLS3010T-3R3M1R1
HEADER OPEN .018"DIA .300 8POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
RES SMD 1.43 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 85.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
REDUCER FOR CONCENTRATING HEAT datasheet.pdf
RES SMD 6.81 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT WEDGE 4POS ORANGE datasheet.pdf