TDK Corporation VLS5045EX-101M
VLS5045EX-101M picture photo
Mfg. Part Number
VLS5045EX-101M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 700MA 580 MOHM
Datasheet Download
VLS5045EX-101M.pdf
Availability of VLS5045EX-101M
QUANTITY
VLS5045EX-101M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS5045EX-101M
Internal Part NumberEIS-VLS5045EX-101M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-EX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)580 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS5045EX-101M
Related LinksVLS5045, VLS5045EX-101M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS5045EX-101M Details Description
Related parts for VLS5045EX-101M
IC D-TYPE POS/NEG 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC MEMS 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND BLUE datasheet.pdf
TFLEX HR4100,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
RES 280K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM SPLICE SHORT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE PINS datasheet.pdf