TDK Corporation VLS6045EX-101M
VLS6045EX-101M picture photo
Mfg. Part Number
VLS6045EX-101M
Brief Description
FIXED IND 100UH 900MA 470 MOHM
Datasheet Download
VLS6045EX-101M.pdf
Availability of VLS6045EX-101M
QUANTITY
VLS6045EX-101M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS6045EX-101M
Internal Part NumberEIS-VLS6045EX-101M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS6045EX Series Consumer Grade Power Inductors
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)470 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS6045EX-101M
Related LinksVLS6045, VLS6045EX-101M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS6045EX-101M Details Description
Related parts for VLS6045EX-101M
TERMINAL STRIP MODEL 248L datasheet.pdf
HDR RA DR .100 GP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0605 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR VERT 250 CLIP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf