TDK Corporation VLS6045EX-3R0N
VLS6045EX-3R0N picture photo
Mfg. Part Number
VLS6045EX-3R0N
Brief Description
FIXED IND 3UH 5A 22 OHM SMD
Datasheet Download
VLS6045EX-3R0N.pdf
Availability of VLS6045EX-3R0N
QUANTITY
VLS6045EX-3R0N Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS6045EX-3R0N
Internal Part NumberEIS-VLS6045EX-3R0N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS6045EX Series Consumer Grade Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-EX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3µH
Tolerance±30%
Current Rating5A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS6045EX-3R0N
Related LinksVLS6045, VLS6045EX-3R0N Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS6045EX-3R0N Details Description
Related parts for VLS6045EX-3R0N
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.080V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.09 OHM 1% 20W datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf