TDK Corporation VLS6045EX-470M
VLS6045EX-470M picture photo
Mfg. Part Number
VLS6045EX-470M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.3A 230 MOHM SMD
Datasheet Download
VLS6045EX-470M.pdf
Availability of VLS6045EX-470M
QUANTITY
VLS6045EX-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of VLS6045EX-470M
Internal Part NumberEIS-VLS6045EX-470M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVLS6045EX Series Consumer Grade Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesVLS-EX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.3A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLS6045EX-470M
Related LinksVLS6045, VLS6045EX-470M Datasheet, TDK Corporation Distributor
VLS6045EX-470M Details Description
Related parts for VLS6045EX-470M
IC AUDIO AMP 1W 8 DIP W/FIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 4POS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM4702TA datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
BEAD FERRITE 100 OHM 2A datasheet.pdf
RES 874.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf