Vishay Semiconductor/Diodes Division VLZ12B-GS08
VLZ12B-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLZ12B-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11.75V 500MW SOD80
Datasheet Download
VLZ12B-GS08.pdf
Availability of VLZ12B-GS08
QUANTITY
VLZ12B-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLZ12B-GS08
Internal Part NumberEIS-VLZ12B-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11.75V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)12 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 10.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-80 Variant
Supplier Device PackageSOD-80 QuadroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLZ12B-GS08
Related LinksVLZ12, VLZ12B-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VLZ12B-GS08 Details Description
Related parts for VLZ12B-GS08
JUMPER-H1503TR/A3049G/X 5" datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN 09VOUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A Automotive, Lighting, Signage TSOT-23-5 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
RSV 1.6 LSF 36 GR 4.5 SN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf