Vishay Semiconductor/Diodes Division VLZ20-GS08
VLZ20-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLZ20-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Datasheet Download
VLZ20-GS08.pdf
Availability of VLZ20-GS08
QUANTITY
VLZ20-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLZ20-GS08
Internal Part NumberEIS-VLZ20-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLZ20-GS08
Related LinksVLZ20, VLZ20-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VLZ20-GS08 Details Description
Related parts for VLZ20-GS08
DIODE ZENER 30V 5W DO15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 16BIT TRANSP D-LATCH 56BGA datasheet.pdf
IC LASR DRVR 4.25GBPS 3.6V 16MLF datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV PUSH PULL 20LCCC datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER/MULT 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
STOP PAD 1.66MM datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf