Vishay Semiconductor/Diodes Division VLZ20-GS08
VLZ20-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLZ20-GS08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80
Datasheet Download
VLZ20-GS08.pdf
Availability of VLZ20-GS08
QUANTITY
VLZ20-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLZ20-GS08
Internal Part NumberEIS-VLZ20-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-80 Variant
Supplier Device PackageSOD-80 QuadroMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLZ20-GS08
Related LinksVLZ20, VLZ20-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VLZ20-GS08 Details Description
Related parts for VLZ20-GS08
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf