Vishay Semiconductor/Diodes Division VLZ20D-GS18
VLZ20D-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
VLZ20D-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 20.22V 500MW SOD80
Datasheet Download
VLZ20D-GS18.pdf
Availability of VLZ20D-GS18
QUANTITY
VLZ20D-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLZ20D-GS18
Internal Part NumberEIS-VLZ20D-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)20.22V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr40µA @ 17.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLZ20D-GS18
Related LinksVLZ20, VLZ20D-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VLZ20D-GS18 Details Description
Related parts for VLZ20D-GS18
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V SSMINI4 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.9A 41.3 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 44POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 34POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915 datasheet.pdf
TV 2C 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V datasheet.pdf