Vishay Semiconductor/Diodes Division VLZ27-GS08
VLZ27-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
VLZ27-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 27V 500MW SOD80
Datasheet Download
VLZ27-GS08.pdf
Availability of VLZ27-GS08
QUANTITY
VLZ27-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of VLZ27-GS08
Internal Part NumberEIS-VLZ27-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)45 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VLZ27-GS08
Related LinksVLZ27, VLZ27-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VLZ27-GS08 Details Description
Related parts for VLZ27-GS08
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
THRU-BEAM PNP CBC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.687" (17.45mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W SMBJ datasheet.pdf