Stackpole Electronics Inc. VM10JB250R
VM10JB250R picture photo
Mfg. Part Number
VM10JB250R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CERM WW 10W 250 OHM 5% VERT
Datasheet Download
VM10JB250R.pdf
Availability of VM10JB250R
QUANTITY
VM10JB250R Order Process
Ship out your order
Specifications of VM10JB250R
Internal Part NumberEIS-VM10JB250R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.630" L x 0.472" W (16.00mm x 12.00mm)
Height1.374" (34.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VM10JB250R
Related LinksVM10J, VM10JB250R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
VM10JB250R Details Description
Related parts for VM10JB250R
CONN RECEPT 14POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 15X4' datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG YELLOW 150' datasheet.pdf
RING VERSAKRIMP (E-357-76) SPM datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 945MA 140 MOHM TH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W CM datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
SPACER KIT datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf