Stackpole Electronics Inc. VM10JB82R0
VM10JB82R0 picture photo
Mfg. Part Number
VM10JB82R0
Brief Description
RES CERM WW 10W 82 OHM 5% VERT
Datasheet Download
VM10JB82R0.pdf
Availability of VM10JB82R0
QUANTITY
VM10JB82R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VM10JB82R0
Internal Part NumberEIS-VM10JB82R0
Standard Package1,000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.630" L x 0.472" W (16.00mm x 12.00mm)
Height1.374" (34.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VM10JB82R0
Related LinksVM10J, VM10JB82R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
VM10JB82R0 Details Description
Related parts for VM10JB82R0
RES SMD 20 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CONVERTER VOLT TO FREQ 8MSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
IC LATCH LOG OCT INV 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 140MA 2.6 OHM datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf