Stackpole Electronics Inc. VM5JBR200
VM5JBR200 picture photo
Mfg. Part Number
VM5JBR200
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CERM WW 5W 0.2 OHM 5% VERT
Datasheet Download
VM5JBR200.pdf
Availability of VM5JBR200
QUANTITY
VM5JBR200 Order Process
Ship out your order
Specifications of VM5JBR200
Internal Part NumberEIS-VM5JBR200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.512" L x 0.374" W (13.00mm x 9.50mm)
Height1.024" (26.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VM5JBR200
Related LinksVM5J, VM5JBR200 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
VM5JBR200 Details Description
Related parts for VM5JBR200
SPARE TOOLING FOR JST APPLICATOR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 2.8V SC-82AB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
IC RF AMP GAAS MMIC 3GHZ SOT-89 datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 18R 2.75KV BOLT datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf