FTDI, Future Technology Devices International Ltd VM801B50A-PL
VM801B50A-PL picture photo
Mfg. Part Number
VM801B50A-PL
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LCD, OLED, Graphic
Brief Description
BOARD EVAL FT801 5.0 LCD PRL BZL
Datasheet Download
VM801B50A-PL.pdf
Availability of VM801B50A-PL
QUANTITY
VM801B50A-PL Order Process
Ship out your order
Specifications of VM801B50A-PL
Internal Part NumberEIS-VM801B50A-PL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSubmitting Modified Drivers for Windows Hrdw Certification
Drivers Installation Guide for Windows VISTA
Drivers Installation Guide for Windows XP
Device EEPROM Programming Using Vinculum VNC1L
Using the Modem Emulation Mode in VCP Driver
Configuring VCP Drivers to use Location IDs
Data Throughput, Latency and Handshaking
Optimizing D2xx Data Throughput
Drivers Installation Guide for Windows 7
Aliasing VCP Baud Rates
Accessing The EEPROM User Area of Devices
How COM Ports Are Allocated On Driver Installation
Re-Assigning COM Port Numbers Using Windows Registry
D2XX Access Using PERL Interface PERL 5.0 Prog Guide
Drivers Installation Guide for MAC OSX
Detecting USB Device Insertion and Removal
Driver Installation Guide for Windows 8
Windows Driver Pre-Installation
Windows Combined Driver Model
Drivers Installation Guide for Linux
ComPort Assignment Utility Guide
Video FileFT801 IC from FTDI - Another Geek Moment Product Preview
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LCD, OLED, Graphic
Series-
Display TypeTFT - Color
Display ModeTransmissive
TouchscreenCapacitive
Diagonal Screen Size5" (127.00mm)
Viewing Area126.70mm W x 82.20mm H
BacklightLED - White
Dot Pixels480 x 272
InterfaceI²C, SPI, USB
Graphics ColorRed, Green, Blue (RGB)
Background Color-
Dot Size-
Dot Pitch-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VM801B50A-PL
VM801B50A-PL Details Description
Related parts for VM801B50A-PL
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PLUNGER 8.0MM X 7.0MM HT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 50PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
CONN SMC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 68POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DUAL OVERCURRENT RELAY datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf