CUI Inc. VMS-100-24
VMS-100-24 picture photo
Mfg. Part Number
VMS-100-24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
VMS-100-24.pdf
Availability of VMS-100-24
QUANTITY
VMS-100-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VMS-100-24
Internal Part NumberEIS-VMS-100-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Density Medical Power Supplies-VMS Series
Power Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Video FileCUI Medical Power Video
RoHS InformationVMS-100 Series Cert of Compliance
Featured ProductVMS Series
3D ModelVMS-100-24
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVMS-100
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)100W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation5.656kV (5656V)
Efficiency91%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.7mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VMS-100-24
Related LinksVMS-1, VMS-100-24 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VMS-100-24 Details Description
Related parts for VMS-100-24
RES 1K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC XCVR 2.5-3.125GBPS 64-HVQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 100V 70A SP3 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR VND5E160J datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
TRIAC 400V 5A datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf