CUI Inc. VMS-120-36
VMS-120-36 picture photo
Mfg. Part Number
VMS-120-36
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
POWER SUPPLY 36V 3.33A 120W
Datasheet Download
VMS-120-36.pdf
Availability of VMS-120-36
QUANTITY
VMS-120-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of VMS-120-36
Internal Part NumberEIS-VMS-120-36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVMS-120
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 260 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts)120W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation5.656kV (5656V)
Efficiency88%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.01" W x 1.42" H (127.0mm x 76.5mm x 36.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus, GS
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VMS-120-36
Related LinksVMS-1, VMS-120-36 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VMS-120-36 Details Description
Related parts for VMS-120-36
REGULATR -12V 0.5A 3 PIN HZ HT datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-12VOUT datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 162 OHM 1% 10W datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
10000UF 16V 22X40MM 85C 12000H datasheet.pdf