CUI Inc. VMS-365-12
VMS-365-12 picture photo
Mfg. Part Number
VMS-365-12
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 365W
Datasheet Download
VMS-365-12.pdf
Availability of VMS-365-12
QUANTITY
VMS-365-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of VMS-365-12
Internal Part NumberEIS-VMS-365-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Density Medical Power Supplies-VMS Series
Power Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Video FileCUI Medical Power Video
RoHS InformationVMS-365 Series Cert of Compliance
Featured ProductVMS Series
3D ModelVMS-365-12
Standard Package28
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVMS-365
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30.4A
Power (Watts)365W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation5.656kV (5656V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.17" H (127.0mm x 76.2mm x 29.6mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCCC, CE, cURus, VDE
Power (Watts) - Max365W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VMS-365-12
Related LinksVMS-3, VMS-365-12 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VMS-365-12 Details Description
Related parts for VMS-365-12
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 20NS 100TQFP datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 6.4MM 12-24VDC datasheet.pdf