CUI Inc. VMS-365-24
VMS-365-24 picture photo
Mfg. Part Number
VMS-365-24
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 365W
Datasheet Download
VMS-365-24.pdf
Availability of VMS-365-24
QUANTITY
VMS-365-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of VMS-365-24
Internal Part NumberEIS-VMS-365-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Density Medical Power Supplies-VMS Series
Power Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Video FileCUI Medical Power Video
RoHS InformationVMS-365 Series Cert of Compliance
Featured ProductVMS Series
3D ModelVMS-365-24
Standard Package28
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVMS-365
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)15.2A
Power (Watts)365W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation5.656kV (5656V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.17" H (127.0mm x 76.2mm x 29.6mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCCC, CE, cURus, VDE
Power (Watts) - Max365W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VMS-365-24
Related LinksVMS-3, VMS-365-24 Datasheet, CUI Inc. Distributor
VMS-365-24 Details Description
Related parts for VMS-365-24
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP 26AWG GRN/YEL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 240QFP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BACC 61C 61#20 PIN RECP NI datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT PLUG datasheet.pdf
6800UF 63V 35X40MM 85C 12000H datasheet.pdf