ST VN7140AJTR
VN7140AJTR picture photo
Mfg. Part Number
VN7140AJTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DVR HIGH-SIDE 1CH POWERSSO-16
Datasheet Download
VN7140AJTR.pdf
Availability of VN7140AJTR
QUANTITY
VN7140AJTR Order Process
Ship out your order
Specifications of VN7140AJTR
Internal Part NumberEIS-VN7140AJTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVIPower: HiSide Drvrs for Automotive
Product Training ModulesVIPower H-Bridges
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
SeriesVIPower™
PackagingCut Tape (CT)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4 V ~ 28 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)8A
Rds On (Typ)140 mOhm
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart, Status Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case16-PowerLFSOP (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device PackagePowerSSO-16
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VN7140AJTR
Related LinksVN714, VN7140AJTR Datasheet, ST Distributor
VN7140AJTR Details Description
Related parts for VN7140AJTR
CONN PLUG 4POS VERT SINGLE datasheet.pdf
ENDPLATE AP SAK 35 KRS GREY datasheet.pdf
LENS 4" FOR KFM SERIES 4D datasheet.pdf
MOSFET RF N-CHAN 28V 35W NI-1230 datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 942MHZ 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf