ST VND5160JTR-E
VND5160JTR-E picture photo
Mfg. Part Number
VND5160JTR-E
Brief Description
IC DRVR HISIDE 2CH POWERSSO12
Datasheet Download
VND5160JTR-E.pdf
Availability of VND5160JTR-E
QUANTITY
VND5160JTR-E Order Process
Ship out your order
Specifications of VND5160JTR-E
Internal Part NumberEIS-VND5160JTR-E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsVND5160J-E View All Specifications
Product Training ModulesVIPower H-Bridges
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
InterfaceOn/Off
Voltage - Load4.5 V ~ 36 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)3.5A
Rds On (Typ)160 mOhm (Max)
Input TypeNon-Inverting
FeaturesAuto Restart, Status Flag
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case12-LSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device PackagePowerSSO-12™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VND5160JTR-E
Related LinksVND516, VND5160JTR-E Datasheet, ST Distributor
VND5160JTR-E Details Description
Related parts for VND5160JTR-E
PLATE END TERM BLOCK WDK1.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.9V 1W PMDS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DC PLUG 5.5X3.3MM CABLE PROTEC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP DPDT datasheet.pdf
CABLE ENCODER & PWR W/O BRAKE 15 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf